Windows Virtual Desktop anlama ve kurulum – Bölüm 1

Windows Virtual Desktop Kurulum ve önkoşullarını anlama

WVD Önyazı

Bilindiği gibi 2019 son çeyreği ile birlikte dünyanın büyük kayıplar verdiği Covid-19 koronavirüs pandemisi hepimizin çalışma yöntemlerini gözden geçirme ve değiştirmemiz yönünde aksiyonlar almamızı sağladı.

Microsoft özellikle bu süreçte müşterilerinin hep yanında olduğunu göstererek firmalara ücretsiz “Teams, Forms, vb” uzaktan çalışma araçları hediye etti. Bu firmaların uzaktan çalışma konforunu arttıran ve alkışlanacak bir hareket oldu.

Ayrıca bu süreçte birçok araç ve altyapının yanında sanallaştırma (VDI) çözümlerininde önemi arttı. Microsoft Windows Virtual Desktop, kısa adıyla WVD uzaktan çalışma konusunda kullandığı güvenli ve performanslı teknolojisi ile ön plana çıktı. Bende sizlerle bu teknolojinin ne olduğunu ve nasıl doğru bir şekilde yapılandırıldığını yazı dizesi halinde aktarmaya çalışacağım.

Aslında eski ancak yenilenmiş ve değişen yada değişecek çalışma yöntemlerimize yardımcı olma konusunu aktarmaya ve devamında yapılandırma için yapmamız gerekenleri anlatan bir klavuz olmasını umut ediyorum. Ilk yazım olması dolayısıyla bir hatam olursa affola 🙂

WVD Geçiş Klavuzu – Bölüm 1

Masaüstü sanallaştırma yolculuğu 20 yıl önce Windows NT Server 4.0 Terminal Server Edition ile başlamış ve 2019 sonbaharda Azure bulut tabanlı sanal masaüstü teknolojisi nin piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı – Windows Virtual Desktop (WVD).

Birçok geliştirici ve üretici bu serüven içinde Terminal Hizmetleri, sanal masaüstü altyapısı (VDI), Citrix, VMware ve en önemlisi Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) dahil olmak üzere masaüstü sanallaştırma olmak üzere birçok Teknoloji gördük. Ancak, masaüstü sanallaştırma oldukça maliyet, karmaşıklık ve son kullanıcı deneyim sınırlamaları nedeniyle hep sorun oldu bizim için. WVD ile, Microsoft bu engelleri yıktı.

Windows Sanal Masaüstü Nedir?

Windows Sanal Masaüstü veya “WVD”, kullanıcılar tarafından kendi seçtikleri bir aygıt ile (bilgisayar, telefon, tablet) konumlarının nerede olduğunun önemi olmaksızın verilerine uzaktan erişebildikleri bir masaüstü ve uygulama sanallaştırma hizmetidir. Bunu Azure tarafından yönetilen ve korunan bir Hizmet olarak düşünün. WVD, multi-session ancak kullanıcıya özel kalıcı bir Windows profil deneyimi sunar. WVD eski uygulamalarımızın çalıştığı ve support desteği sona ermiş Windows 7 deneyimi de sunarbiliyor. Ve tabii ki, kullanıcılarınıza sadece bu platform için optimize edilmiş performanslı O365 uygulamaları sunar.

Peki Neden Bulut?

Masaüstü bilgisayarları buluttan yönetmek olağan dışı görünse de, dijital dönüşümün evriminde hepimizin taşınacağı bir platform. Kurumsal web tabanlı uygulamaları çalışanlarınız ve müşterilerinize sunma şeklinize benzer şekilde, artık aynı ölçeklenebilirlik potansiyeline sahip masaüstünü bu platformada hızla dağıtabilirsiniz. Şöyle düşünelim uygulamalarımızı ve verilerimizi buluta aktardıysak, neden masaüstü bilgisayarları da orada barındırmıyoruz? Merkezileştirme yetenekleri her şeyi bir arada tutan ve performans potansiyelini yükseltebilen bu serviste yapılmasınki. Masaüstü yazılımları, katı donanım ve azalan ürün yaşam döngülerine olan bağımlılığınızı bulut servisleri ile azaltabilirsiniz. Geleneksel VDI çözümleri bunu yapabilse de, bir bulut masaüstü platformu, yapılandırma ve dağıtım perspektifinde çok daha kolaydır. Ayrıca, Azure’un gücünden, güvenliğinden ve ölçeklenebilirliği avantajlarınıda üstüne koyarsanız bulut bilişimin önemini burada anlayabiliriz. Son olarak geçitiğimiz aylardaki Covid-19 salgını ile şirketlerin uzaktan çalışma senaryolarında WVD Microsoft teknolojisi IT yöneticilerinin, çalışanların ve en çokta firma sahiplerinin çalışma performanslarını arttırdığı görülebilmektedir.

Windows Sanal Masaüstünün Faydaları

Şirketler Covid-19 ve daha birçok senaryolara hazırlıklı ve çevik olmak için dijital dönüşümleri daha hızlı hayata geçiyor ve Windows Sanal Masaüstü esnek kullanımı ile önemli bir örnek. Kullanıcılar, konumlarından bağımsız olarak beklenen özlenen masaüstü deneyimine erişebiliyorlar. Bu erişim, WVD istemci uygulaması veya Windows Virtual Desktop HTML5 web istemcisi içeren herhangi bir aygıttan olabilir. Desktop, Notebook, telefon, tablet gibi ve bütün işletim sistemlerini destekleyebilen bir teknolojiden söz ediyoruz. WVD’nin sizin için yapabileceklerinin kısmi bir listesi aşağıda görebilirsiniz.

 • Hem masaüstü hem de uygulamaları sanallaştırın, hızlıca bu teknolojiye kullanıcıları atayın ve hemen çalışmalarını sağlayın.
 • Office 365 ProPlus’ı sanallaştırın ve optimize edilmiş bir ortamda kullanıcılarınıza sunun.
 • FSLogic teknolojisi ile kullanıcı profil mimarisinde performans artışı sağlayın.
 • Yine FSLogic teknolojisi ile Outlook, OneDrive, OneNote uygulamalarını daha hızlı kullanın ve donanım değişimlerindeki Ofis uygulamalarının daha hızlı download ve indexleme yaptığını görün.
 • Server OS da problem yaşadığımız Teams, OneNote gibi uygulamaları çalıştırabilin.
 • Kullanıcı donanım değişikliklerinden hızlı aksiyon alın, kurulum gereksinimlerini ortadan kaldırarark BT iş yüklerinizi azaltın.
 • Donanım kullanım ömrü döngülerinin etkisini azaltarak CAPEX maliyetlerinizi azaltın
 • Çok oturumlu kaynakları bir arada sağlayarak maliyetleri düşürün ve ortamınızdaki sanal makine sayısını azaltın.
 • Mevcut Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) ve Windows Server masaüstü ve uygulamalarınızı herhangi bir bilgisayara kolaylıkla taşıyın.
 • RDS ve CAL Lisanslama maliyetlerinizi düşürün.
 • Farklı iş yüklerinizi karşılamak için ihtiyacınız olan sayıda bilgisayar havuzuna sahip olun ve kaynak sıkıntısı çekmeyin.
 • Şirket yöneticileriniz için birleşik ve basitleştirilmiş bir yönetim deneyimi sağlayın
 • Connection Broker, RD Gateway, RD Web Access ve RD License Server gibi servislerin WVD ile bu altyapı rollerine artık ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Mevcuttaki Citrix ve VMware lisasnları olan firmaların ek bir lisans almadan bu yapıyı kullanabildiklerinide belitmekte fayda var.
 • RDS ile hizmet sağlayıcıların, kullanıcı başına altyapı maliyetini azaltan çok kullanıcılı özelliğinden yararlanmak için Windows Server OS’yi kullanması gerekiyordu. Bu, tüm kullanıcıların aslında alışık oldukları Windows 10 masaüstü deneyimi yerine bir Server OS kullanma zorunluluğu getiriyordu. Kullanıcıların bu alışık olmadığı Server OS deneyimi uygulama uyumluluk zorluklarına yol açtı.
 • MS Azure siber güvenlik çözümleri ile daha güvenli bir ortamda datalarınızı barındırın.
 • Yine Azure Monitor sayesinde izlenebilirlik avantajları olduğunu söylemeliyiz.
 • Datalarımıza erişim için MFA kullanabileceğiz.

Bunların yanında diğer Cloud Servis sağlayıcılarıyla arasındaki farklarına da bakalım. Aşağıda en büyüklerinden AWS ile olan karşılaştırmasını görelim.

Lisanslama Modeli

Hizmet sağlayıcıların (MSP’ler) RDS de dahil olmak üzere her WVD selefi, teknolojiyle karşı karşıya kaldığı en büyük engellerden biri, lisans modelinin karmaşıklığıydı.

RDS ile MSP’lerin sunucu işletim sistemini (örneğin Windows Server 2016 veya 2019) ve Sunucu Işletim Sistemi’nin RDS özelliğini ve hemen hemen her zaman sanal masaüstü dağıtımının bir bileşeni olan Microsoft Office sürümünü lisanslamak zorunda kaldılar. Sorun, sunucu işletim sistemi çekirdek başına lisanslı olduğu için, RDS istemci erişim lisansının (CAL) kullanıcı başına gerekli Yazılım Güvencesi aboneliğine sahip olması ve Office’in Office 365 abonelik modeli üzerinden lisansalmasıydı. Tüm bu bileşenleri bir araya getirmek sadece pahalı değil, aynı zamanda karmaşıktı ve zaman içinde düzgün bir şekilde lisanslı sanal bir masaüstü ortamını korumak zorlaştı.

WVD ile bu karmaşıklıklar giderildi. Artık işletim sistemi (server), RDS veya Office lisansları yok. Tek gereken Microsoft 365 aboneliği (örneğin, İş, E3, E5, A3 veya A5) veya bağımsız bir Windows 10 Enterprise aboneliğidir ve Office ile bulutta Windows 10 çalıştıran sanal bir masaüstü kullanmak için ihtiyacınız olan her şeye bu sayede sahip olabilirsiniz. İş dünyasının çoğu microsoft 365’e doğru ilerlerken, WVD zaten mevcut olan bir M365 aboneliğine ücretsiz bir eklenti haline gelir ve firmalara her ay lisanslama avantajı sağlar.

WVD Geçiş Kılavuz Hakkında

Yukarıda sizlere tabiki, sadece WVD potansiyel avantajları ile ilgili buzdağının görünen atarafını anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda masaüstü sanallaştırma için bu yeni yaklaşım uçtan uca gözden geçirmenin sadece bir başlangıcı olarak düşünüyorum.

Bu klavuzu aynı zamanda Windows Sanal Masaüstü’nü Azure’da dağıtmaya başlamak için ihtiyacınız olan herşey için kaynak ve bir gözden geçirme alanımız olduğunu düşünebiliriz.

Unutmayın: Bu benim deneyimimdir ve WVD zaman içinde gelişerek değişebilir.

Bununla birlikte, bu yazı bir lab ortamınızı oluşturmanıza yardımcı olacağını umuyorum. Ancak, WVD yi production ortamınıza kurgulamak için lütfen bir MS partner ile bu geçişi planlayın.

Kılavuzdaki her şey makul bir şekilde test edilmiştir, ancak garanti edilmez ve bir şey size doğru gelmiyorsa mevcut yapınızı düşünerek kurgulamalısınız.

WVD’nin nasıl kurulabildiğini açıklayan başka faydalı kılavuzlar da var, bunlarıda inceleyebilirsiniz.

Metodolojimiz

Bu makale serisinin birincil amacı, bu yeni ürünün ortamınıza nasıl fayda sağlayacağını görmek için WVD’yi çalışır hale getirmek ve çalıştırma sürecinde size rehberlik etmektir.

İlk olarak, birçok yeni ürün gibi dağıtım işleminin olabildiğince kolay olmadığını varsayalım.

Bu kılavuzda, birkaç PowerShell cmdlets çalıştırmak zorunda kalacağız.

Tamamlamanız gereken birkaç ilk yapılandırma da vardır. Bunun 10 dakikalık bir süreç olmayacağını hemen söyleyelim. Ancak, tüm süreç boyunca bilmeniz gereken her şeyi özetledim.

Yönetici için Genel Bakış

 • Güvenlik her zaman şirketler için olmazsa olmazlardandır. WVD’miz Azure’da çalışacağından, trafiğimizi tünel ile yapılandırıp, bir Noktadan Noktaya VPN ayarlamamız gerekir. Bu işlem, bazı gerekli yapılandırmaları izleyen sanal ağ oluşturulması ile başlar.
 • Herhangi bir Windows bilgisayarı gibi, WVD’nin de bir kuruluş içinde çalışması için DNS ve AD altyapısına ihtiyaç duyduğundan, bunların doğru şekilde ayarlanıp yapılandırıldığından emin olmamıza yardımcı olacağız.
 • Ön hazırlık ortamınızı Azure ortamınızla birleştirmek için Azure AD Connect’e ihtiyacınız var. Kullanıcıların yeni sanal masaüstü bilgisayarları ve kaynakları kullanmak için başarılı bir şekilde kimlik doğrulaması yapabilmeleri için size rehberlik edeceğim.
 • Son olarak, Windows Sanal Masaüstü yönetmek ve etkileşim için PowerShell cmdlets yükleme işlemi üzerinden gidecek.

Windows Sanal Masaüstü Gereksinimleri

Bu kılavuzda özetlenen adımlar için kontrol listesi.

 1. Projeyi finanse edebilmek gerekecek. Sanal makine kaynaklarını barındıracak kadar Azure abonelik kredisi ile projeyi destekleyebilirsiniz (İpucu: Bir abone erişiminiz yoksa, buradan ücretsiz bir hesaba kaydolabilirsiniz. Microsoft bunları kimlik doğrulama için kullandığından, geçerli bir telefon numarasına ve kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. (Not: Friee Trial abonelik ile lab ortamınızın tüm ihtiyaçlarını yapılandırabilirsiniz.)
 2. Azure Etkin Dizininize erişmeniz gerekir.
 3. Global Administrator’Un Office 365’e erişimi olan bir kullanıcı hesabına ve Azure aboneliğinde sahip rolüne erişmeniz gerekir.
 4. O365 tarafında yukarıda belirtilen lisanslara sahip olmalısınız.(İpucu: eğer bir test ortamı hazırlıyorsanız O365 geliştirici lisansı ile süre kısıtlaması olan bir 365 lisansına sahip olabilirsiniz.)
 5. Windows PowerShell için Windows Virtual Desktop cmdlets’i bir Windows 10 makinesine indirmeniz ve yüklemeniz gerekir.
 6. Geleneksel Active Directory WVD’yi kontrol eder. Varolan Domain yapınızı kullanabilir veya Azure’da yeni bir etki alanı denetleyicisi yapabilirsiniz. Bu nedenle, alan adı yöneticisi erişimine ihtiyacınız olacak veya Azure’da kendi DC’nizi oluşturmak için bu kılavuzu kullanmanız yeterlidir.

Bu yazımda Azure üzerindeki WVD hakkında bazı bilgiler edindik ve nasıl bir çalışma yapacağımızı aktardık. Yani yolculuğun bir sonraki ayağına kadar yapacak birkaç şey olabilir. Ön gereksinimleri tamamladıktan sonra, kollarımızı sıvayacağız ve ilk WVD kurulumunu başlatacağız.

Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe
RSS
Follow by Email
LinkedIn
Share